U starom Rimu vjerovalo se da su cvjetovi nevena nikli na grobu jedne vestalke koja je umrla od tuge, nesrećno zaljubljena u jednog rimskog mladića. Nauka je međutim pokazala da ova divna legenda o zabranjenoj ljubavi nije tačna i da je ova biljka porijeklom iz Indije.
Neven (Calendula officinalis) jedna je od najšire korišćenih biljaka u fitoterapiji , narodnim običajima i magiji naroda širom svijeta.
Zahvaljujući svom složenom sastavu neven se koristi za liječenje širokog spektra bolesti. Neven sadrži značajnu količinu flavonoida zahvaljujući kojima djeluje protivupalno. U ovoj biljci pronađeni su i triterpenski saponozidi, tanin, glikozid kaledulozid, kartenoidi (zahvaljujući kojima neven ima divno narandžaste cvjetove), malo etarskog ulja neprijatnog mirisa i nekoliko organskih kisjelina.
Neven je bitan sastojak čajnih mješavina kojima se otklanjaju tegobe u digestivnom traktu. Zacjeljuje ranice na želudcu i dvanaestopalačnom crijevu, normalizuje rad jetre i lučenje zuči. Zahvaljujući antiinflamatornom dejstvu flavonoida, ova biljka smiruje upalu debelog crijeva. Prisustvo tanina i sluzi opravdava upotrebu nevena za zaustavljanje blažih dijareja.
Otkriveno je da ova biljka ima sposobnost da pročišćava krvne sudove relaksira ih i povećava lumen i snižava nivo holesterola u krvi, naročito u kombinaciji sa maslačkom , glogom ili resnikom. Novija istraživanja su pokazala da neven snižava krvni pritisak i djeluje blago sedativno jer relaksira krvne sudove i povećava lumen, pa se preporučuje i kod angine pektoris.
Neven je dobar biljni antispazmatik (razbija grčeve). Ova osobina se višestruko odražava u organizmu: otklanja grčeve materice i istovremeno je jača, što dovodi do olakšanja kod bolnih menstruacija. Takodje, ublažava grčeve disajnog stabla pa je od pomoći kod astme.
Zahvaljujući sadržaju provitamina A, neven blagotvorno djeluje na oko ( čepiće i štapiće ) i poboljšava vid. U ovu svrhu neven se koristi i spolja i iznutra. Sterilnim čajem od nevena kvase se oči kod konjuktivitisa i iritacija očiju.
Neven izuzetno blagotvorno djeluje na kožu. Koristi se protiv opekotina, rana i promrzlina. Zbog prisustva provitamina A, od pomoći je kod psorijaze. U narodnoj medicini, od ove biljke prave se brojni melemi protiv impetiga, suvih i vlažnih ekcema i perutavih lišajeva. Stimuliše stvaranje novih ćelija, otklanja gnojne iscjedke, pa se koristi protiv gnojenja korjena nokta. Neven se pokazao kao izuzetno efikasno sredstvo protiv gljivica, naročito kandide.
Izaziva znojenje, pa se koristi protiv povišene temperature i groznice. Takođe, utvrđeno je i antivirusno djelovanje.
Pored ljekovitosti, neven je i izuzetno dekorativna biljka. Lako se gaji u bašti ili saksiji. Razmnožava se sjemenom. Cvjeta od maja do novembra. U liječenju se koristi cvijet, a rjedje cijela biljka ili svježe cijeđen sok koji je izuzetno blagotvoran kod promjena na koži.
Čajna mješavina za čišćenje organizma:
- Neven (Calendula officinalis) 20g
- Maslačak (Taraxsacum officinale) 20g
- Rastavić (Equisetum arvense) 20g
- Breza (Betula alba) 10g
- Jagorčevina (Primula officinalis) 10g
- Nana (Mentha piperita) 10g
- Morač (Foeniculum vulgare) 10g
Sve biljke pomiješati . 4 supene kašike smjese preliti sa 750 ml ključale vode, promiješati, poklopiti i ostaviti 1 sat. Procijediti i piti po jednu šolju ujutro, u podne i uveče, po želji zaslađeno medom. Ovaj čaj je preporučljivo piti 2 puta godišnje u proljeće i na jesen u trajanju od mjesec dana.
Čajna mješavina protiv nazeba:
- Zova (Sambucus nigra) 20g
- Lipa (Tillia cordata) 20g
- Neven (Calendula officinalis) 20g
- Majčina dušica (Thymus serpilluium) 20g
- Šipurak (Rosa canina) 20 g
Sve biljke pomiješati. Jednu supenu kašiku smjese preliti šoljom ključale vode, promiješati, poklopiti i ostaviti 15 minuta. Piti toplo i po želji zaslađeno medom.
Čajna mješavina protiv bolnih menstruacija:
- Odoljen (Valeriana officinalis) 20g
- Kamilica (Matricaria chamomilla) 20g
- Neven (Calendula officinalis) 20g
- Papreni lisac (Polygonum hidropiper) 20g
- Mrtva kopriva (Laminium album) 10g
- Virak (Alchemila vulgaris) 10g
Sve biljke pomiješati, pa 3 supene kašike smjese preliti sa pola litra ključale vode, promiješati, poklopiti i ostaviti pola sata. Porocijediti i piti. Najbolje je početi sa ovim tretmanom desetak dana pred početak menstuacije ili tokom čitavog mjeseca.
Čajna mješavina protiv povišenog holesterola i zakrčenih krvnih sudova:
- Glog (Crataegus oxyachanta) 20 g
- Neven (Calendula officinalis) 20g
- Resnik (Eupatorium canabinum) 20g
- Maslačak (Taraxacum officinale) 20g
- Trnjina (Prunus spinosa) 20g
Sve biljke pomiješati, pa 3 supene kašike smjese preliti sa pola litra ključale vode, promiješati, poklopiti i ostaviti sat vremena. Procijediti i piti u toku dana.
Nevenovo ulje (protiv rana, lišajeva, ekcema, impetiga, hemoroida, opekotina, gnojnih čireva i gljivičnih oboljenja kože):
Po suvom vremenu ubrati cvjetove nevena (birati one najkrupnije i intenzivno narandžaste boje). Prosušiti ih na čistoj tkanini ili papiru, u tankom sloju, na promajnom mjestu dva do tri dana. Nakon toga jednu čistu i potpuno suvu teglu rastresito napuniti ovim cvjetovima i naliti hladnocijedjenim maslinovim, susamovim ili bundevinim uljem.
Dobro zatvoriti i držati na sunčanom mjestu 4 do 5 nedelja. Nakon toga, ulje procijediti kroz sterilnu gazu i čuvati u čistoj i suvoj staklenoj boci, na tamnom i hladnom mjestu.
Melem protiv proširenih vena:
Zagrijati pola kilograma svinjske masti na tihoj vatri. Kada se potpuno istopi, dodati dve šake svježih cvjetova nevena i šaku isušenih zelenih, bodljikavih ljuski od divljeg kestena. Pustiti da zapjeni , skinuti sa šporeta i miješati 5 minuta. Poklopiti i ostaviti na hladnom mjestu 24 sata. Nakon toga polako zagrijavati uz stalno miješanje dok se potpuno ne istopi. Procijediti kroz sterilnu gazu i sipati u čistu i suvu teglicu. Čuvati na tamnom i suvom mjestu. Vene mazati melemom svako veče, bez masiranja odozdo na gore. Piti čaj za čišćenje organizma.
Autor članka: Momčilo Antonijević
Izvornik: Snaga bilja