Kora i lišće vitkih bijelih debala ovog stabla, koje je postalo simbol ruskih prostranstava, tisućama godina koriste se u narodnoj medicini naroda Sjevera. Breza (Betula alba) je provjereni biljni lijek za urinarne infekcije, narodni eliksir koji se preporučuje oboljelima od bubrežnih kamenaca i reumatizma, ali i važan sastojak kozmetičkih proizvoda za njegu kože i kose.
U fitoterapiji se najviše koristi mlado lišće breze, a rjeđe kora, pupoljci i katran od ovog drveta. U rano proljeće skuplja se i sok dobiven bušenjem stabla. Odmah se koristi kao vrlo snažan i vrijedan biljni lijek za jačanje i čišćenje organizma od nakupljenih toksina.
Breza sadrži flavonoide (hiperozid i rutozid) koji djeluju protuupalno i diuretski. Osim flavonoida, sadrži i fenolnu kiselinu, metil salicilat, tanine, triperpenske saponine i nepoznate tvari koje djeluju antibakterijski. Pupoljci sadrže najhlapljivije, eterično ulje koje ugodno miriše na smolu. Sadrži glavni ljekoviti sastojak breze, seskviterpenski alkohol betuol.
Breza je odličan biljni lijek za liječenje urinarnih infekcija, upala mokraćnog mjehura i mokraćnih kanala. Može se koristiti samostalno ili u kombinaciji s uvulom, vranom travom. Breza alkalizira mokraću pa se koristi za otapanje bubrežnih kamenaca. No, moram naglasiti da treba biti vrlo oprezan kod primjene ljekovitog bilja za liječenje bubrežnih kamenaca jer se može dogoditi da se kamenac pomakne i zaglavi u kanalu bubrega. U ovom slučaju nužna je intervencija kirurga. Brezu u tu svrhu koristite samo ako imate manje kamence ili pijesak u bubrezima. Kada se koristi za liječenje mokraćnih organa, čaj od breze treba pripremati s malom količinom sode bikarbone koja pojačava njegovo djelovanje.
U Finskoj se grančice breze koriste tijekom tretmana u sauni kako bi se ubrzala cirkulacija i pospješilo izbacivanje toksina iz tijela.
Čaj od breze popularan je narodni lijek za liječenje reume, reumatoidnog artritisa i gihta. U tu svrhu može se piti sam ili pomiješan s koprivom i lišćem crnog ribiza.
Najnovija istraživanja pokazala su da seskviterpenski alkohol betuol usporava napredovanje nekih vrsta raka, posebice raka prostate. U ruskoj narodnoj medicini breza uživa veliko povjerenje u liječenju najtežih opeklina.
Jaki čaj od lišća breze koristi se i kao losion protiv prhuti i opadanja kose. Zahvaljujući sadržaju saponina, ova tekućina se pjeni kada se dobro promućka. Kora breze i katran koriste se za liječenje bradavica, ekcema i psorijaze. Čini se da breza sadrži neke antivirusne tvari koje djeluju protiv humanog papiloma virusa. Istraživanje betulinske kiseline iz breze pokazalo je da djeluje i na HIV virus (iako još uvijek ne znamo dovoljno o tome kako djeluje). Osobe koje pate od srčanih problema i alergične na aspirin i pelud ne smiju koristiti brezu. Također se ne preporučuje trudnicama.
Čaj od lišća breze za liječenje mokraćnih puteva:
Dvije žlice mladog lišća breze prelijte s pola litre hladne vode, pustite da prokuha, kuhajte dvije minute, zatim skinite sa štednjaka i ostavite pola sata. Procijedite i dodajte sodu bikarbonu na vrh noža. Pomiješajte i pijte tijekom dana u malim gutljajima.
Čajna mješavina protiv reume:
List breze (Betula alba) 100g
List koprive (Urtica dioica) 100g
List crnog ribiza (Ribes nigrum) 100g
Sve biljke pomiješajte i tri žlice mješavine prelijte sa 600 ml kipuće vode, promiješajte, poklopite i ostavite da odstoji sat vremena. Procijediti i piti tijekom dana podijeljeno u dvije doze. Korisno je ovu čajnu mješavinu kombinirati s melemom od gaveza.
Alkohol od pupoljaka breze:
U proljeće sakupite sasvim mlade brezove pupoljke i njima napunite staklenu posudu. Prelijte 90% alkoholom tako da pupoljci budu potpuno prekriveni. Zatvoriti i držati na tamnom mjestu dva mjeseca. Protresite staklenku s vremena na vrijeme. Kada je alkohol gotov, tekućinu procijedite i spremite u čistu bocu koja se dobro zatvara. Uzimati jednu žličicu otopljenu u pola čaše vode, tri puta dnevno.
AUTOR: Momčilo Antonijević
IZVORNIK: snagabilja.rs