Tulsi (Ocimum sanctum L.) je jednogodišnja zeljasta biljka iz porodice usnatica (Laminaceae). Potječe iz Indije gdje već tisućama godina slovi kao jedna od najljekovitijih biljaka. Raste u obliku polugrma visokog od 30 do 60 cm. Stabljika je dlakava, razgranata i drvenasta. Listovi su sjajni, jajoliki, blago nazubljeni, zelene ili ljubičaste boje. Dugački su oko 5 cm. Cvate krajem ljeta sitnim ljubičasto-bijelim cvjetovima.
Cijenjen je u religioznoj tradiciji hinduizma. Bhakte ga uzgajaju u devocijske svrhe. Koriste ga u znak štovanja boga Višnu odnosno njegovih avatara. Smatraju ga svetom biljkom te ga zabranjuju koristiti u prehrambene ili terapeutske svrhe.
Etimologija
Latinsko ime roda Ocimum potječe od grčke riječi ozo (mirišem), zbog aromatičnog mirisa biljaka.[1] Ime vrste sanctum znači sveti. Na stranim jezicima nazivi su holy basil, tulasi (eng.), Indisches Basilikum, Tulsi, Tulasi, Königsbasilikum, Heiliges Basilikum (njem.), basilico sacro (tal.), tulsi, sveta bazilika (slo.).
Uzgoj
Traži toplo i osunčano mjesto te humusno tlo. Dnevna temperatura bi se trebala kretati između 25 i 30° C. Osjetljiv je na mraz i niske temperature. Uzgajamo ga u kući s tim da treba biti smješten u blizini osunčanog prozora kako bi mu osigurali 6-8 sati sunčeve svjetlosti dnevno. Ukoliko ga sijemo na otvoreno neće preživjeti temperature ispod 12° C. Možemo ga sijati u travnju u teglice na zatvorenom ili u svibnju/lipnju, kad se tlo ugrije te prođu opasnosti od mrazeva, direktno u vrtno tlo. Sjeme prekrivamo s oko 6 mm debelim slojem zemlje. Potrebno mu je 7-14 dana da proklija na temperaturi od oko 22° C. Nakon što razvije 3 para listova možemo ga pikirati. Šest tjedana od sjetve, kad naraste oko 10 cm u visinu kidamo vrhove biljaka kako bi potaknuli grmolik oblik. Cvate oko 80 dana nakon sjetve. Zalijevamo redovito i umjereno, izbjegavajući pretjerano nakupljanje vlage. Odrasle biljke beremo prije cvatnje, redovitom berbom potičemo daljnje stvaranje listova. Prihranjujemo ga jednom u sezoni s malo organskog gnojiva.
Upotreba
Tulsi se jako cijeni u ayurvedskoj medicini. Smatra se adaptogenom koji uravnotežuje različite procese u organizmu te olakšava borbu sa stresom.
Poznat je po svojim antioksidativnim, antibakterijskim, antivirusnim, antigljivičnimi antiupalnim svojstvima. Kiseline iz tulsija olakšavaju organizmu suočavanje sa stresom, jača imunitet, regulira šećer i krvni tlak, snižava kolesterol. Pomaže kod raznih oboljenja. Koristi se u svježem obliku, kao čaj, tinktura, prah, eterično ulje.
Pročišćava zrak. Osušeni, usitnjeni listovi pomiješani sa žitaricama upotrebljavaju se kao repelent.
Drvo tulsija koristi se za izradu brojanica i nakita.
Galerija fotografija
Literatura